آخرین اخبار

مازندران در وضعیت تنش آبی قرار دارد/مدیریت منابع آب برای کاهش تنش

معاون عمرانی استاندار مازندران با اشاره به اینکه استان اکنون در وضعیت تنش آبی قرار دارد؛ گفت: به دلیل ضعف در مهار و ذخیره‌سازی آب‌های سطحی، در فصل زراعی امسال، منابع آب حداقلی باید بهره‌برداری حداکثری شود‌.
اشتراک گذاری
25 اردیبهشت 1402
کد مطلب : 1057

Visits: 0

رضا علیخانی عصر امروز در نشست قرارگاه مقابله با تنش آبی برای بررسی خشکسالی احتمالی در مازندران با بیان اینکه تنش آبی مهم‌ترین دغدغه نیمه‌نخست امسال استان است، اظهار کرد: نکته قابل توجه برای جمع‌آوری و مهار آب‌های سطحی، ذخیره سازی، هدایت و انتقال، نیازمند زیرساخت‌هایی همانند سد‌های ذخیره‌سازی، سدهای انحرافی، خط انتفال و توزیع برای جامعه مصرف کننده از کشاورزی، صنعتی و خانگی است.

وی با اشاره به اینکه استان مازندران اکنون در وضعیت تنش آبی قرار دارد و نخست به دلیل ضعف در مهار و ذخیره سازی آب‌های سطحی است که به آسانی راهی دریا می‌شود، افزود: افزایش جمعیت و افزایش تقاضای آب، گرم شدم جوی و تغییر اقلیمی استان و کاهش باراندگی نیز بر تنش آبی مازندران بسیار تاثیر داشته است.

معاون عمرانی استاندار مازندران نکته مهم که عامل تنش آبی در استان شده است را عدم اجرای اقدامات جهت کنترل آب‌های سطحی و مدیریت در توزیع دانست و یادآورشد: خشک شدن چشمه‌ها، کاهش حجم آب سدها، کاهش آورده رودخانه‌ها و همچنین کاهش ذخیره آببندان‌ها بر افزایش تنش آبی تاثیرگذار بود.

علیخانی با بیان اینکه آب محدود در استان مازندران امسال باید مدیریت شود تا تنش‌ آبی کاهش یابد، تصریح کرد: بهره‌برداری حداکثری از منابع موجود و برای تنش‌های اورژانسی ـ اضطراری و مشکلاتی که امسال استان را تهدید می‌کند باید تصمیم درست و به هنگام گرفته شود.

وی با اشاره به اینکه برای مسائل خاص تنش آبی هر شهرستان نیز راهکار تهیه شود، خاطرنشان کرد: کاهش آب موجب آسیب به کشاورزی، صنعتی و شرب می‌شود و همچنین برای سدهای مختلف که کم آب شدند راهکار برون رفت آن باید بررسی و اجرا شود.

معاون عمرانی استاندار مازندران از بهره‌برداری بیش از ۷۰۰ چشمه، ۷۰۰ چاه آب شرب و ۱۴۰ هزار چاه آب کشاورزی در استان خبر داد و گفت: تا جایی که امکان دارد باید از آب‌های سطحی استفاده شود و از چاه‌ها جهت ذخیره ماندن منابع آبی زیرزمینی کمتر استفاده شود.

علیخانی افزود: باتوجه به تنش آبی و کاهش منابع آبی پیش آمده در مازندران برای تغییر الگوی کشت و کشت‌های سازگار بررسی و اقدام شود./فارس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *