آخرین اخبار

صادرات ۶۳۰ هزار دلاری صنایع دستی از مازندران

مدیر کل میراث فرهنگی و صنایع دستی مازندران از صادرات ۶۳۰ هزار دلاری صنایع دستی از استان خبر داد.
اشتراک گذاری
04 اسفند 1401
کد مطلب : 914

Visits: 0

مدیر کل میراث فرهنگی و صنایع دستی مازندران از صادرات ۶۳۰ هزار دلاری صنایع دستی از استان خبر داد.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مازندران با بیان اینکه از ابتدای امسال تاکنون ۶۳۰ هزار دلار محصولات صنایع دستی هنرمندان این استان به کشور‌های مختلف جهان صادر شده است افزود: ازبکستان، عمان، روسیه، ترکیه، آلمان، آمریکا، مجارستان و ژاپن کشور‌های مقصد تولیدات دست هنرمندان این خطه است که در سال جاری به این مناطق صادر شده است.

صادق برزگر آثار صادراتی هنرمندان صنایع دستی مازندران را شامل جاجیم، صنایع چوبی، گلیم، گلیمچه و حصیربافی عنوان کرد و گفت: تمامی این آثار جزو رشته‌های بومی و خاص صنایع دستی این استان به شمار می‌روند که در سبد صادراتی این دیار قرار دارند.

وی برندسازی محصولات صنایع دستی را به عنوان راهکاری برای فروش و درآمدزایی برای صنعتگران این حِرفه دانست و افزود: برای این منظور فراهم آوردن بازار مصرف در کشور‌های دیگر مورد نظر و تاکید است که با ایجاد بستر صادرات توانسته تا حدودی این مساله را پوشش دهد.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مازندران همچنین از انتخاب شهر‌ها و روستا‌های مازندران به عنوان منطقه ملی صنایع دستی به عنوان دیگر اقدام انجام شده برای شکوفایی صنایع دستی در استان نام برد و تصریح کرد: برای این منظور امسال به‌دلیل ریشه‌دار بودن هنر جاجیم بافی، حصیربافی و گلیچ بافی و استفاده از مواد اولیه و رنگ‌های طبیعی منطقه، ثبت ملی جاجیم آلاشت، حصیربافی درزی کلا بابل و گلیچ بافی بهشهر انجام شد.

برزگر خاطر نشان کرد: به ثبت رسیدن یک اثر هنری در فهرست ملی باعث شناخته شدن بیشتر آن در میان مردم خواهد شد و برای حفظ این رشته‌های صنایع دستی می‌بایست در فهرست بین المللی یونسکو به ثبت برسد تا از اعتبارات این سازمان برخوردار شوند.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *