آخرین اخبار

رشد ۲۰ درصدی آثار ارسالی به چهارمین جشنواره رسانه‌ای ابوذر

دبیر چهارمین جشنواره رسانه ای ابوذر مازندران نیز از رشد ۲۰ درصدی آثار ارسالی به دبیرخانه جشنواره خبر داد.
اشتراک گذاری
02 اسفند 1401
کد مطلب : 887

Visits: 0

حسین احمدی اظهار کرد: با بررسی و پالایش ۶۵۵ اثر ارسالی، ۴۵۰ اثر در اختیار داوران قرار گرفت که در پایان ۳۶ خبرنگار حائز رتبه شدند که در مراسم اختتامیه تجلیل خواهند شد.

وی خاطرنشان کرد: افزایش ۲۰ درصدی آثار ارسالی نشان از اعتماد خبرنگاران مازنی به جشنواره ابوذر دارد و این حُسن اعتماد را ناشی از برگزاری کیفی جشنواره سال گذشته می دانیم چراکه در ابوذر سوم با بهره گیری از داوران ملی و باتجربه و انتشار کتاب جشنواره اثبات کردیم صیانت از آرای داوران و جایگاه برگزیدگان اولویت اصلی ماست.

دبیر چهارمین جشنواره رسانه‌ای ابوذر مازندران با اشاره به اینکه از ۳۶ اثر برگزیده، ۱۳ اثر متعلق به بانوان خبرنگار است، ادامه داد: رسانه های مکتوب با کسب تقریباً نیمی از عناوین برگزیده نشان دادند پای کارند و این موفقیت مایه خرسندی است و خانواده ی رسانه را به حیات مطبوعات استان امیدوارتر می کند.

احمدی با اشاره به نکته که تشخیص نادرست قالب های نوشتاری و ارسال اشتباه آثار کار را برای دبیرخانه جشنواره ابوذر بسیار سخت کرد و این معضل به کرّات مشاهده شد، گفت: ضعف در تشخیص برای خبرنگاری که در جشنواره رسانه ای شرکت می کند، زیبنده نیست و انتظار داریم همکاران ارجمند با فراگیری دقیق قالب های خبری و ارسال صحیح آثار، دست اندرکاران امر را یاری رسانند. در این راستا از متولیان رسانه در استان هم این انتظار می رود با برگزاری کارگاه های آموزشی نقیصه فوق را برطرف کنند.
وی ادامه داد: دست اندرکاران ملی جشنواره ابوذر در این دوره قالب خبر را به علت ضعف عمده آثار رسیده در سال‌های گذشته از بخش رقابتی جشنواره امسال حذف کردند و نگرانی های موجود در این بخش، افزون تر شد.

احمدی از متولیان جشنواره ابوذر در سازمان بسیج رسانه کشور خواست با ارتقا سواد رسانه ای خبرنگاران، در سال آینده این بخش به ترکیب قالب های جشنواره برگردد و خبرنگاران هم با تولیدات اثرگذار در حوزه خبر نشان دهند که حفظ رکن اصلی روزنامه نگاری برایشان مهم و حیاتی است.

دبیر چهارمین جشنواره رسانه ای ابوذر مازندران از انتشار کتاب جشنواره با دریافت شابک و فیپا در ۱۸۵ صفحه رنگی توسط انتشارات “هاوژین” خبر داد و گفت: با وجود محدودیت‌های اعتباری، کتاب جشنواره به‌ همت سازمان بسیج رسانه مازندران منتشر شده است.

احمدی با اشاره به اینکه کتاب جشنواره ابوذر سندی ماندگار در عرصه رسانه مازندران خواهد بود، افزود: آثار برگزیده را بصورت کتابی تقدیم می کنیم تا چراغ راه آیندگان باشد و خبرنگاران با مطالعه آن، با کم و کیف آثار و داوری ها آشنا شوند.

وی اضافه کرد: در این کتاب علاوه بر انتشار آثار برگزیده، بیانیه هیئت داوران و نظر نهایی داوران بخش‌های مختلف جشنواره به‌صورت مجزا آمده است.

احمدی یکی از مشکلات جشنواره‌های رسانه‌ای را عدم اطلاع‌رسانی درست، فقدان شفافیت و پاسخ ندادن به پرسش‌های اهالی خبر دانست و گفت: انتشار و توزیع کتاب در اختتامیه جشنواره‌ها، ضمن جلب اعتماد شرکت‌کنندگان، پاسخگوی شبهات احتمالی خواهد بود.

دبیر چهارمین جشنواره رسانه‌ای ابوذر مازندران با اشاره به اینکه جشنواره‌های مطبوعاتی محلی برای عرضه تولیدات خبری است و توسعه کیفی رسانه‌ها را بدنبال دارد، یادآور شد: افزایش انگیزه، تجلیل از فرهیختگان عرصه اطلاع‌رسانی، رشد ظرفیت‌های خبری و ارتقا مطالبه گری از اهداف اصلی جشنواره ابوذر است.

احمدی ضمن قدردانی از سازمان بسیج رسانه مازندران که چهار سال متوالی جشنواره ابوذر را برگزار کرد، از نهاد‌های متولی خواست در برگزاری جشنواره‌های رسانه‌ای اهتمام بیشتری داشته باشند.

وی تأکید کرد: همه تلاش خود را مصروف داشتیم تا با شفاف‌سازی و بررسی علمی آثار، صیانت از تولیدات خبرنگاران از مرحله دریافت تا داوری را به‌درستی انجام دهیم و بار دیگر شاهد اقبال عمومی به جشنواره‌ها باشیم.

دبیر چهارمین جشنواره رسانه‌ای ابوذر مازندران داوران این دوره را آقایان علی‌اکبر قاضی‌زاده، فریدون صدیقی، محمود مختاریان، علیرضا کتابدار و اکبر کریمی، بهروز فرهمند، محمد رضایی و حسین بهرامی اعلام و خاطرنشان کرد: در مسیر داوری تلاش کردیم خللی به استقلال داوران وارد نشود.

احمدی با اعلام اینکه بیانیه هیئت داوران توسط یکی از داوران در مراسم اختتامیه قرائت خواهد شد، گفت: اختتامیه سومین جشنواره رسانه‌ای ابوذر مازندران ۳ اسفندماه با حضور معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و اهالی رسانه در سالن زنده‌یاد سلمان هراتی اداره‌کل ارشاد مازندران برگزار می‌شود. سرویس اجتماعی پایگاه خبری تحلیلی مردم گرا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *