آخرین اخبار

بیش از هزار مکان غیرمجاز در مازندران شناسایی شد

فرمانده سپاه کربلا مازندران گفت: یک هزار و ۱۷۹ مکان غیرمجاز در اراضی ملی مازندران شناسایی شد که ۵۰۹ مورد تعرض به جنگل، ۴۸۵ تعرض به منابع طبیعی و ۱۸۵ مورد تغییر کاربری غیرمجاز در زمین‌های کشاورزی بود که یک هزار و ۱۲۹ مورد در مالکیت اشخاص بود و ۴۱ مورد دولتی و ۹ مورد شرکت‌ها بودند.
اشتراک گذاری
12 شهریور 1401
کد مطلب : 635

Visits: 0

سردار سیاوش مسلمی فرمانده سپاه کربلای مازندران صبح امروز در جلسه کارگروه فراقوه‌ای مبارزه با زمین‌خواری ویژه استان مازندران گفت: ۷۲ ساعت پس از سفر رئیس جمهور به مازندران برای شناسایی تغییر کاربری‌های غیر مجاز اقدام کردیم و یک هزار و ۱۷۹ مکان غیرمجاز شناسایی شد که ۵۰۹ مورد تعرض به جنگل، ۴۸۵ تعرض به منابع طبیعی و ۱۸۵ مورد تغییر کاربری غیرمجاز در زمین‌های کشاورزی بود که یک هزار و ۱۲۹ مورد در مالکیت اشخاص بود و ۴۱ مورد دولتی و ۹ مورد شرکت‌ها بودند.

وی ادامه داد: اقداماتی برای قلع و قمع بناهای غیرمجاز در استان انجام شد ولی به چرخه تولید کشاورزی برنگشتند.

فرمانده سپاه کربلا مازندران افزود: ابزار لازم برای صیانت از زمین و منابع طبیعی وجود و منابع مالی و انسانی مورد نیاز وجود ندارد تا بتوان از زمین حفاظت کرد.

مسلمی اضافه کرد: قوانین و مقررات برای ساخت مسکن روستائیان باید تجدیدنظر شود تا مردم به روستاها برگردند و به تولید کشاورزی بپردازند.

وی با بیان اینکه زمین‌هایی که در اختیار دولت است و از انتفاع کشاورزی خارج شد باید تعیین تکلیف شده و به مردم واگذار شود تا فعالیت کشاورزی در آن رواج پیدا کند، گفت: کاداستر اراضی یک نیاز اصلی برای استان است ولی اراده‌ای برای اجرای آن وجود ندارد.

*ضرورت برخورد با سازمان‌های دولتی متصرف جنگل

منصورعلی زارعی نماینده مردم ساری و میاندورود و عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در این جلسه ادامه داد: اگر به دنبال توجیه اقتصادی کشاورزی هستیم باید ارزش افزوده و بهره‌وری آن را بالا ببریم که با توسعه صنایع تبدیلی کشاورزی امکانپذیر است.

وی افزود: برای حفظ زمین باید همه موارد توسعه نظیر کشاورزی، صنعت و گردشگری در کنار هم دیده شود.

زارعی اظهار کرد: سند نداشتن زمین‌های کشاورزی یکی از چالش‌های تغییر کاربری است که منجر به خارج شدن زمین از فعالیت کشاورزی می‌شود.

نماینده مردم ساری و میاندورود در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: بهره‌برداری از جنگل باید در دستور کار قرار گیرد تا مردم از منافع آن بهره‌مند شوند و از ابتدای کار باید با دولتی‌هایی که زمین را تصرف کردند برخورد کنیم.

وی خاطرنشان کرد: مشکل ساخت مسکن روستائیان در طرح هادی روستا باید رفع شود و حل این مشکلات می‌تواند در کاهش تغییر کاربری‌ها موثر باشد.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *