آخرین اخبار

برای حل مشکل اشتغال راهی جز تقویت آموزش های مهارتی نداریم

نماینده مردم ساری و میاندورود در مجلس شورای اسلامی گفت: برای حل مشکل اشتغال راهی جز تقویت آموزش های مهارتی نداریم.
اشتراک گذاری
11 تیر 1402
کد مطلب : 1409

Visits: 0

به گزارش روابط عمومی دانشگاه جامع علمی کاربردی استان مازندران، منصورعلی زارعی کیاپی نماینده مردم ساری و میاندورود در مجلس شورای اسلامی با حضور در دانشگاه جامع علمی کاربردی مازندران با دکتر رضا لحمیان سرپرست واحد استانی و روسای مراکز آموزش علمی کاربردی مستقر در شهرستان ساری دیدار و گفتگو کرد‌.
نماینده مردم ساری و میاندرود و عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی طی سخنانی در این نشست اظهار داشت: با وجود تعدد دانشگاهها، مراکز آموزشی عالی و اعضای هیات علمی، متاسفانه دانش آموختگان صاحب مهارت تربیت نکردیم و در حوزه اشتغال در بخشهای مختلف اقتصادی نتایج خوبی نداشتیم چرا که نتوانستیم ارتباط صنعت و دانشگاه به طور سیستمی برقرار کنیم.
زارعی کیاپی ادامه داد: وقتی در میدان کار می رویم، در حوزه بهره وری و افزایش کیفیت تولیدات می رویم، جای پای دانشگاه مشخص نیست و با عدم توجه به بحث های آمایشی و توسعه بی رویه برخی رشته های دانشگاهی، نه تنها فارغ التحصیلان را به سمت اشتغال هدایت نکردیم بلکه در برخی موارد زمینه های اشتغال را از بین بردیم.
وی بیان کرد: بحمدالله در سالهای اخیر و با تاکیدات مقام معظم رهبری، همت مجلس و دولت سیزدهم مسیر درستی در حوزه آموزش مهارتی ریل گذاری شده است. برنامه هفتم نگاه بلندی به بحث مهارت دارد تا ارتباط علم و دانش با مهارت و تولید به صورت معنی داری برقرار و زنجیره آن با اشتغال کامل شود.
نماینده مردم ساری و میاندورود در مجلس شورای اسلامی افزود: فلسفه تشکیل دانشگاه جامع علمی کاربردی در میدان کار کردن است، یعنی نتیجه کار دانشگاه دانش آموختگانی باشد که در میدان عمل حرف برای گفتن داشته باشند.


وی در ادامه گفت: برای حل مشکل اشتغال راهی جز تقویت آموزشهای مهارتی نداریم برای اینکه تکلیف اشتغال را مشخص کنیم باید دانش آموخته صاحب مهارت تربیت کنیم چرا که بدون مهارت نه بخش های تولیدی می توانند آن طور که باید به فعالیت خود ادامه دهند و نه می توانیم در منطقه رقابت کنیم.
دکتر لحمیان سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی استان مازندران نیز در این نشست ضمن ارائه گزارشی از فعالیت های این دانشگاه طی سخنانی گفت: دانشگاه جامع علمی کاربردی برای اولین بار در مهرماه سالجاری اقدام به جذب دانشجو با تضمین اشتغال می کند و این تضمین در استان مازندران برای ۵۹۸ نفر در نظر گرفته شده است.
وی با اشاره به طرح توانمندسازی دانشجویان و دانش آموختگان سایر دانشگاه ها گفت: در این طرح دانشجویان و دانش آموختگان سایر دانشگاهها با گذراندن دوره های کوتاه مدت تخصصی و طی مراحل صلاحیت حرفه ای، توانمندی های لازم برای اشتغال قرار بدست می اورند.


سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی استان مازندران افزود: برای کمک به دانش آموختگان این دانشگاه از محل اعتبارات در نظر گرفته شده در بند ب تبصره ۱۶ قانون بودجه سال ۱۴۰۱ استان بیش از ۲۶۰ میلیارد ریال تسهیلات اشتغالزایی پرداخت شده و از این طریق برای بیش از ۱۰۰ نفر اشتغال پایدار ایجاد شده است.
دکتر لحمیان در پایان با اذعان این مطلب که جذب دانشجوی بین المللی جزو اولویت های دانشگاه جامع علمی کاربردی است، گفت: دو مرکز از مراکز آموزش علمی کاربردی استان مازندران در مسیر اخذ مجوزهای جذب دانشجوی بین المللی قرار دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *