آخرین اخبار

همه دستگاه‌های اجرایی در یک طرف، دیپلماسی در یک طرف

محمدباقر قالیباف در ابتدای این نشست گفت: سیاست خارجی و دستگاه دیپلماسی رکن رکین دولت چهاردهم خواهد بود، همه دستگاه‌های اجرایی در یک طرف سیاست خارجی و دستگاه دیپلماسی در یک طرف قرار خواهد گرفت.
اشتراک گذاری
28 خرداد 1403
کد مطلب : 3025

Visits: 1

محمدباقر قالیباف در ابتدای این نشست گفت: سیاست خارجی و دستگاه دیپلماسی رکن رکین دولت چهاردهم خواهد بود، همه دستگاه‌های اجرایی در یک طرف سیاست خارجی و دستگاه دیپلماسی در یک طرف قرار خواهد گرفت.

وی گفت: حکمرانی در سیاست خارجی تنظیم روابط است؛ یعنی حداکثر منافع و حداقل هزینه را برای کشور داشته باشد. آرمان‌گرایی واقع بینانه در سیاست خارجی مهمترین روش و رویکرد برای کشور است. یعنی باورهای ما و ایمان به سنت‌های الهی می‌تواند در قاب ملی کشور بدرخشد و سبب عزت و افتخار کشور شود که مصادق آن دوران دفاع مقدس است.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: این باور و نگاه دینی به سنت‌های الهی، عزت و اقتدار ما را ثابت خواهد کرد و «وعده صادق» این افتخار را به ما داد که حتی ایرانیان خارج از کشور که به باورهای انقلاب نزدیک نبودند ولی به ایرانی بودن خود افتخار کردند.

وی با تاکید بر سه اصل «عزت، مصلحت و حکمت» در حوزه سیاست خارجی در دولت چهاردهم تاکید کرد: در عرصه‌های بین المللی موضوع جانمایی ایران در روابط بین‌الملل است و راهبردهای بخشی پنجگانه برای آن تعریف شده است و در هر پنج بخش برای ما مهم است که ایران در کجا جانمایی شده است.

موقعیت جغرافیای ایران ظرفیت و قدرت بزرگ خدادادی است

قالیباف ادامه داد: موقعیت جغرافیای ایران از بعد ژئواستراتژی یک ظرفیت و قدرت بزرگ خدادادی است که نصیب ما ایرانیان شده و باید به آن توجه کنیم. البته من به اقتصاد آگاه هستم ولی به آن تخصص ندارم. اما در حوزه‌های راهبردی و بین المللی، ۳۵ سال در نزد استادان در دانشگاه شاگردی کردم و بیش از ۲ دهه در حوزه حکمرانی، کشورداری و درک و مفهوم جغرافیایی در میدان و دانشگاه تجربه کردم.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: بر این باورم اگر خداوند به کشور ما گاز یا معدن نداده بود، موقعیت ژئوپولتیکی ایران قادر بود از نظر اقتصادی و امنیت ملی این کشور را اداره کند. اما از این موقعیت به نحوه احسن استفاده نکردیم. البته معتقدم مدیر قوی و آگاه که کارنامه، برنامه و شجاعت داشته باشد تا روابط را تنظیم و تصمیم نهایی را اتخاذ کرده و کار را پیش ببرد، می‌تواند در این بخش موفق باشد. ولی متاسفانه در دیپلماسی در این بخش آن طور که باید و شاید این کار رخ نداده است.

تقویت محور مقاومت و استفاده از ظرفیت آسیا و اوراسیا

قالیباف با بیان اینکه در حوزه سیاست خارجی باید به اقتدار منطقه‌ای و انتفاع اقتصادی توجه کرد، یادآور شد: در اقتدار منطقه‌ای گسترش روابط با همسایگان مدنظر است و این سیاست در دولت شهید رئیسی هم دنبال شد و ما این سیاست را با قدرت پیش خواهیم برد. همچنین تقویت محور مقاومت و ثبات در منطقه به نحوی که منطقه تحت تاثیر قدرت‌های منطقه نباشد در برنامه ما هدفگذاری شده است.

وی اضافه کرد: اولویت دولت من قرار گرفتن در موضوعات ترانزیتی در بخش زمینی و دریایی به عنوان هاب منطقه است؛ همچنین در کریدور هوایی نقطه بی‌نظیری در بین پروازهای شرق و غرب دنیا قرار داریم که باید از این جایگاه و امتیاز بالا به بهترین شکلی استفاده کنیم.

قالیباف به ظرفیت حوزه انرژی و صدور خدمات فنی و مهندسی اشاره کرد و گفت: خدمات سلامت، بهداشت و آموزش بخش مهمی است که باید در حوزه انتفاع اقتصادی آن را در منطقه پیش ببریم. همچنین باید در این حوزه از ظرفیت آسیا و اوراسیا استفاده کرد.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: با توجه به اینکه متاسفانه در تحریم هستیم، باید فرصت لازم به شرکت‌های کوچک اقتصادی داده شود. دیگر اینکه روابط مالی دوجانبه که خارج از قدرت‌های جهانی هستند و برخی از کشورها با این قدرت‌ها در رقابتند، برای ما فرصت بسیار بزرگی است که کمتر به آن توجه شده است.

مذاکرات رفع تحریم را باید دنبال کنیم

کاظم غریب آبادی مشاور قالیباف درباره راهکارهای رفع تحریم‌ها در دولت این نامزد توضیح داد: در این حوزه باید از همه ظرفیت داخلی استفاده کرد و مذاکرات رفع تحریم را دنبال کنیم. البته در مذاکرات رفع تحریم هدف ما رفع واقعی تحریم‌ها است نه رفع آن‌ها بر روی کاغذ. به عبارتی اینکه جمهوری اسلامی ایران ابعاد یا بخشی از فعالیت هسته‌ای خود را متوقف یا محدودسازی کند اما کشورهایی مانند آمریکا مدعی شوند که دستکاری‌هایی در قوانین داخلی خود انجام دادند پس تعهدهای خود را انجام داد. یعنی تا زمانی که لغو تحریم‌ها نتایج ملموس برای کشور نداشته باشد، برای ما ارزشی ندارد.

مشاور قالیباف افزود: مهمترین ایراد کار این است که تعهدات هسته‌ای ایران عینی و قطعی بوده و تعهدات رفع تحریمی طرف مقابل فقط بر روی کاغذ انجام شد و ضمانت اجرایی نداشته است. در حالی که در هر مذاکره‌ای باید انتفاع مردم ایران کاملا مشخص شود و به صورت شفاف مشخص شود در قابل اقداماتی که ایران انجام می‌دهد، فروش نفت، مراودات بانکی، سیاست خارجی و موارد مشابه دیگر را ایران باید کاملا شفاف منتفع شود.

وی با بیان اینکه در مذاکرات هسته‌ای به این موضوع توجه خواهد شد که به هر میزان که ایران تمایل دارد، نفت خود را بفروشد و پول آن را از مسیر بانکی دریافت کند، گفت: اگر این موضوع رخ دهد، تعهدات هسته‌ای ایران هم پابرجا خواهد بود و این موضوع در مصوبه مجلس مورد تاکید قرار گرفته است و ما در دولت آینده قدرت اجماع‌سازی را برای این موضوع داریم.

سیاست خارجی با بهره گیری از ابزار دیپلماسی اقتصادی

علی فکری مشاور قالیباف درباره فرصت‌هایی که در بخش انتفاع اقتصادی می‌توان بهره برد، گفت: موضوع استفاده از سیاست خارجی با بهره گیری از ابزار دیپلماسی اقتصادی مورد نظر است. به ویژه اینکه بعد از طوفان الاقصی سرمایه اجتماعی جبهه مقاومت از نظر کیفی و کمی افزایش یافت و در این حوزه می‌توان پروژه‌هایی برای توانمندسازی محور مقاومت و رشد و توسعه کشور در نظر گرفت.

مشاور قالیباف توضیح داد: یکی از شرکای ما در منطقه، عراق است که پایدارسازی روابط با عراق با محوریت بخش خصوصی و حمایت دولت، می‌تواند سبب دنبال کردن پروژه‌های مشترک شود و در این مرحله یک میلیارد دلار برای این حوزه در نظر گرفته شده است.

وی با اشاره به صدور خدمات فنی و مهندسی به عراق، سوریه، لبنان برخی از کشورهای همسایه اظهار داشت: قانون حمایت از تولید و زیرساخت‌ها با زحمات قالیباف در مجلس نهایی شد و ظرفیتی ایجاد کرد تا در این حوزه تا سقف ۲ میلیارد دلار کار طرح و پروژه برای کشور تعریف کنیم.

فکری اضافه کرد: این رویکرد هم به ایجاد فرصت شغلی در کشور و صادرات منجر خواهد شد و هم اینکه به توانمند شدن محور مقاومت خواهد انجامید. همچنین بهره بردن از کردیورهای شمالی و جنوبی یا شرقی و غربی در حوزه برق، انرژی، گاز و صنعتی توسط دولت قوی می‌تواند به بهبود شرایط کشور با بهره بردن از دیپلماسی اقتصادی منجر شود.

وی با بیان اینکه هدف دولت چهاردهم تبدیل ایران به محلی برای هم افزایی قدرت‌های نوظهور است، گفت: از این طریق می‌توان به دور از رقابت، پروژه‌های اثربخش را پیگیری کرد.

مشاور نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری درباره توسعه سواحل مکران گفت: این منطقه کمتر توسعه یافته درحالی که با توجه به ظرفیتی که این منطقه دارد و طبق قانون سیاست دریا محور که برای آن تعریف شده و تصمیم و برنامه‌ای که برای تبدیل مرزهای جنوب شرقی به مرزهای اقتصادی درنظر گرفته شده است، این منطقه می‌تواند به دروازه پروژه‌های کشور تبدیل شود.

وی خاطرنشان کرد: تولید فراوردهای شیمیایی، کودهای شیمیایی، انتقال گاز مایع، توسعه بنادر و تجهیزات بندری در این حوزه قابل بررسی و تبدیل به پروژه شدن دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *