درخواست نسخه‌ای از مطالعات سد فنیسک از وزیر نیرو

احداث سد فینسک از منظر مرزهای هیدرولوژیکی و نه جغرافیای سیاسی، قطعا پروژه‌ای از جنس انتقال آب بین حوزه‌ای است.
کد خبر : 4764
تاریخ انتشار : یکشنبه 19 مرداد 1399 - 12:11
درخواست نسخه‌ای از مطالعات سد فنیسک از وزیر نیرو

منصور علی زارعی نماینده مردم ساری و میاندورود در مجلس یازدهم، در کاربرگی سوال از وزیر “رضا اردکانیان” با موضوع درخواست نسخه‌ای از مطالعات سد فنیسک، را مطرح کرد، که با هم می‌خوانیم؛

خواهشمند است در اجرای ماده 209 آیین نامه داخلی، سوال اینجانبان از رضا اردکانیان وزیر نیرو را برای بررسی به کمیسیون تخصصی ذیربط ارجاع فرمایند.

خلاصه سوال: عليرغم اينكه احداث سد فينسك روي رودخانه اسپه‌رو، با ابهامات جدي در رعايت ملاحظات بين‌المللي انتقال آب بين‌حوزه‌اي، رعايت حقابه تاريخي و قانوني منطقه پايين‌دست بويژه مخزن سد شهيد رجايي، دستورالعمل بهينه سازي الگوي مصرف و سازگاري با خشكسالي و نهايتا تهديدات زيست محيطي و اجتماعي آن براي اراضي متاثر از سد بويژه منطقه حفاظت شده پرور، دليل اصرار وزارت نيرو بر اجراي اين طرح و عدم توقف عمليات اجرايي آن چيست؟

شرح سوال: با عنايت به شواهد و قرائن موجود از محدوده ساختگاه درنظرگرفته شده سد فينسك و تاكيد و اصرار متوليان دستگاه‌هاي اجرايي استان سمنان بر آغاز عمليات اجرايي طرح، مقتضي است وزير محترم نيرو بعنوان متولي قانوني بخش آب كشور و مسئول عدم توقف عمليات احداث سد مذكور، پاسخ خود را به سوالات و ابهامات ذيل بيان فرمايند.
1- با توجه به حقوق ارتفاقي و حقابه قانوني مخزن سد شهيدرجايي از رودخانه اسپه‌رو ، چرا جهت اقناع فني و اطلاعاتي كارشناسان و متوليان بخش آب استان مازندران نسخه كامل مطالعات پايه و تفضيلي اين طرح در اختيار ايشان قرار نگرفت؟
2- نقش فشارهاي سياسي نهادهاي پرنفوذ اما فاقد صلاحيت فني نظير وزارت كشور و … بر تصميمات فني وزارت نيرو در عملياتي نمودن پروژه ساخت سد فينسك چه بوده است؟
3- احداث سد فينسك از منظر مرزهاي هيدرولوژيكي و نه جغرافياي سياسي، قطعا پروژه اي از جنس انتقال آب بين حوزه اي است. ملاحظاتي كه در دستورالعمل‌هاي بين‌المللي نظير معيارهاي پنجگانه سازمان يونسكو، اصول توسعه پايدار و مديريت بهم پيوسته آب براي چنين پروژه‌هايي ارائه گرديده، تا چه حد رعايت شده است؟
4- اثرات احداث اين سد و ميزان حجم تنظيمي آن بر منحني فرمان سد شهيد رجايي در شرايط خشكسالي هيدرولوژيكي نظير آنچه كه تا قبل از سال 1397 شاهد آن بوده ايم چقدر است و چطور جبران مي‌شود؟
5- مصارف تعريف شده در نواحي مقصد از نظر نوع و مقدار چيست و آيا در تعريف اين نوع مصارف بويژه در حوزه صنعت و كشاورزي، تناسب با طرح سازگاري خشكسالي و شرايط اقليمي منطقه رعايت شده است؟
6- چرا بجاي تخصيص اعتبارات براي تامين آب سبز بيشتر براي مصرف بيشتر از طريق انتقال پر مخاطره بين حوضه‌اي آب، سراغ بازچرخاني آب و استفاده از آب خاكستري درون حوزه‌اي، اصلاح الگوي كشت و توسعه سامانه‌هاي نوين آبياري نرفته‌ايد؟

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

صفحه شخصی حاج منصورعلی(محسن) زارعی