به بهانه گراميداشت روز شوراي نگهبان

يكي از اقدامات ضروري مجلس انقلابي براي مقابله به جو رسانه اي ضد انقلاب خارجي و داخلي، پاسخ به منتقدين درون نظام، كاهش فشار رواني بر نهادهاي قانوني نظير شوراي محترم نگهبان و ايجاد نشاط اجتماعي براي شركت در انتخابات هاي بعدي، بررسي و تصويب قانون جامع انتخابات با معاضدت فكري و بهره گيري از تجربيات اعضاي محترم ادوار مختلف شوراي محترم نگهبان و جامعه نخبگان و فرهيختگان كشور است.
کد خبر : 4560
تاریخ انتشار : دوشنبه 30 تیر 1399 - 12:25
به بهانه گراميداشت روز شوراي نگهبان

❇️ شوراي محترم نگهبان، نهادي است برخاسته از اصل نود و يكم قانون اساسي كه به منظور پاسداري از احكام اسلام و قانون اساسي از نظر عدم مغايرت مصوبات مجلس شوراي اسلامي با آنها شكل گرفت و اصولا مجلس شوراي اسلامي به موجب اصل نود و سوم بدون وجود شوراي نگهبان اعتبار قانوني ندارد و در ادامه شانيت اين شورا در انجام تكاليف حساس كشور بويژه مساله انتخابات (اصل نود و نهم) مورد تاكيد قرار گرفته است.

❇️ در سالهاي اخير، از سوي تريبون هاي استكباري و حنجره هاي اجاره اي آنها در داخل كشور سعي زيادي شده است در اصل شان حضور و حوزه اختيارات اين نهاد انقلابي و نظارتي كشور تشكيك شود و بنوعي موضوع نقش ايشان در ارزيابي حداقل هاي كفايت كانديداهاي انتخابات مجلس شوراي اسلامي و رياست جمهوري را مستمسك قرار دهند تا اولا اصل انتخابات را در كشور نوعي گزينش از پيش تعيين شده نشان دهند كه جايگاه جمهوريت را از حاكميت سلب نموده و بدين طريق عملا در مشروعيت نظام ترديد ايجاد كنند. متاسفانه آن ترديدآفريني تا آنجا پيش رفت كه يك نمك خورده نمكدان شكست و از تريبون خانه ملت، مجلس را عصاره فضائل شوراي نگهبان دانست! ثانيا ناكارآمدي برخي از منتخبين در جايگاه هاي مسئوليت و به تبع آن وجود برخي نابساماني ها در كشور را باز هم متوجه بررسي (تاكيد مي كنم!) حداقلي! صلاحيت ها در اين شورا دانسته و باز هم سعي در ايجاد و نشر فتنه و شبهه تقابل مردم با اين شورا نموده اند. اجتماع نقيضين در اين دو ادعا كه معمولا از گلوي واحدي هم برمي خيزد هم لطيفه جالبي است!

❇️ قطع به يقين اعضاي شوراي نگهبان و زيرمجموعه هاي ايشان در هيات هاي نظارت استاني هم مثل هر انسان خارج از دايره عصمت، بري از اشتباه نيستند! اما شما در كدام كشور، حتي با دموكراسي غيرمشروط هم سراغ داريد كه نهاد بالادستي و انطباقي براي پاسداري از قانون اساسي آن كشور نداشته باشد؟ در كجا براي تصدي مناصب حساس و اركان اداره كشور هيچگونه نظارتي اعمال نمي شود؟ البته در هر كشور اين شان نظارتي عنوان خاص خود را دارد نظير دادگاه قانون اساسی (تركيه و آلمان)، شوراي قانون اساسي و دیوان عالی عدالت (فرانسه)، محکمه ‌النقد (مصر) و … .

❇️ اتفاقا يكي از نقدهاي جدي كه به موضوع انتخابات در كشور ما وارد است، شرايط بسيار عمومي و حداقلي كانديداتوري اوليه در آن است كه موجب ثبت نام انبوه افرادي در هر دو ركن قانونگذاري و اجرايي كشور مي شود كه حتي از شرايط حداقلي دريافت شغل برخوردار نيستند و نمونه بارز آن را در ثبت نام يك نوزاد در انتخابات رياست جمهوري ديده بوديم! اين مساله هم تبديل به ابزاري در دست مخالفين نظام شده است كه از آن بعنوان رد صلاحيت هاي گسترده ياد كنند و هم تاحدودي باعث ايجاد سردرگمي بين نيروهاي درون نظام بابت شناخت صريح و كامل از مفاهيمي نظير “رجل سياسي” يا “التزام عملي” شده است. بنظر مي رسد از جمله اقدامات مهم مجلس انقلابي در كنار پيگيري جدي مسائل معيشتي مردم، بازنگري در قوانين موجود و بررسي و تصويب قانون جامع انتخابات با معاضدت فكري و بهره گيري از تجربيات اعضاي محترم ادوار مختلف شوراي محترم نگهبان و جامعه نخبگان و فرهيختگان كشور است.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

صفحه شخصی حاج منصورعلی(محسن) زارعی