وعده وعیدهای صندوق بیمه ای که محقق نشد

هر چند قرار است بیمه روستاییان نقش حمایتی خود را در زمان حوادث، پیری، بیماری، فوت و بیکاری برای اقشار کم درآمد جامعه ایفا کند، اما آن‌چنان در این مسیر ضعیف عمل کرده و مسکوت مانده که نه تنها دردی دوا نشده بلکه حتی هنوز هم عده زیادی از روستاییان، کشاورزان و عشایر از وجود

کد خبر : 111
تاریخ انتشار : یکشنبه 17 آذر 1398 - 18:52
وعده وعیدهای صندوق بیمه ای که محقق نشد

هر چند قرار است بیمه روستاییان نقش حمایتی خود را در زمان حوادث، پیری، بیماری، فوت و بیکاری برای اقشار کم درآمد جامعه ایفا کند، اما آن‌چنان در این مسیر ضعیف عمل کرده و مسکوت مانده که نه تنها دردی دوا نشده بلکه حتی هنوز هم عده زیادی از روستاییان، کشاورزان و عشایر از وجود چنین بیمه ای بی خبرند، در حالی که پراکندگی روستا هم به این قضیه دامن زده است.

از سوی دیگر، اختیاری بودن این بیمه و نبود کارفرما، عدم توانایی پرداخت حق بیمه و… باعث شده استقبالی هم از آن نشود و کارکردهای صندوق بیمه اجتماعی روستاییان همچنان پنهان بماند.

در این میان مسئولان هم طی این سال‌ها تنها توپ را در میدان هم انداخته اند، بدون آنکه به فکر راه علاج و کارایی صندوق بیمه برای تامین امنیت اجتماعی روستاییان باشند. به همین دلیل صاحب نظران برآنند که این طرح با شکست مواجه شده است.

بر هیچ کس پوشیده نیست که ارائه خدمات بیمه اجتماعی مشکلات مالی خانواده‌ها را کاهش می‌دهد و موجب بهبود زیر ساخت‌های اقتصادی، اجتماعی و درمانی در بخش کشاورزی، روستایی و عشایر می‌شود، اما درآمد روستاییان نامشخص است و آنها از نظر امکانات و نیروهای بهداشتی در مضیقه قرار دارند. به همین دلیل دولت مصمم است با تزریق خدمات بیمه‌‌های اجتماعی در میان روستاییان، کشاورزان و عشایر موجبات کاهش محرومیت و فاصله طبقاتی جمعیت روستایی و شهری و گسترش عدالت اجتماعی را فراهم کند. آن‌چنان که در ایران آن‌قدر نظام تامین بیمه‏‌‌های اجتماعی اهمیت دارد که اصل بیست و نهم قانون اساسی جمهوری اسلامی نیز به آن پرداخته است.

علاوه بر آن در قانون ساختار نظام جامع رفاه و تامین اجتماعی و در برنامه‌های چهارم و پنجم توسعه هم اجرای بیمه‏ اجتماعی در سطح جوامع روستایی و عشایری مورد تاکید قرار گرفته است، تا جایی که به کمک آن جلوی مهاجرت بی‌رویه روستاییان به شهرها گرفته می‌شود و اختلاف طبقاتی کاهش و سطح زندگی روستاییان و عشایر ارتقا می‌یابد، چرا که تمامی مردم نیازمند تامین امنیت اجتماعی هستند که باید در سایه توزیع عادلانه درآمد محقق شود. این مسائل جزو اهداف صندوق بیمه تامین اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر است که در باب آشنایی با خود بیان کرده و بذر عضوگیری خود را در زمین روستاییان ساده دل پاشیده است، چرا که روستاییان، کشاورزان و عشایر کم درآمد بدون آگاهی و شناخت کافی تنها به دنبال روزنه ای هستند که مشکلات زندگی خود را با تکیه بر خدمات بیمه ای مرتفع سازند.

در حالی که بیش از یک دهه از عمر این صندوق بیمه می‌گذرد و عملکرد چند ساله آن نشان داده که در پیشبرد اهداف خود نیز موفق نبوده است، چون سابقه تشکیل این صندوق به ۱۳۸۴ برمی‌گردد و شامل ساکنان دائمی روستاها، روستاییان ساکن در شهرها و دارای زمین در روستا، رانندگان حمل و نقل باربری و نظام مهندسی و کشاورزی می‌شود.

با وجود این، صندوق بیمه روستاییان، کشاورزان و عشایر به دنبال مصوبه دولت و در قالب برنامه چهارم توسعه تصویب شد و فعالیت آن در راستای عمل به ماده سه قانون اساسی است، اما بعد از گذشت حدود ۱۱ سال تنها ۲۳ درصد از جمعیت مورد هدف زیر پوشش قرار گرفته اند و گویی وعده وعیدهای این صندوق جامه عمل نپوشیده و محقق نشده است، چرا که عدم استقبال عمومی روستاییان صحه بر این ادعاست. آن‌چنان که باید به حال این طرح تاسف خورد، چون در مرحله اجرا نیز کارآمد نبوده است.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

صفحه شخصی حاج منصورعلی(محسن) زارعی