هدفمند نبودن تشکلهای اقتصادی،آفت اقتصاد کشور

استان مازندران با 24هزارکیلومترمربع وسعت و دارا بودن ظرفیتهای کم نظیر اقتصادی مانند گردشگری، صنعت و کشاورزی در تولید 14محصول کشاورزی رتبه نخست کشور، در جذب گردشگر با ورود بیش از15میلیون نفر،رتبه برتر و درتولید قطعات خودرو رتبه چهارم کشور را به خود اختصاص داده است.همچنین قرار گرفتن درمسیر اقتصادی شمال- جنوب، دارا بودن 3 بندرفریدونکنار،

کد خبر : 117
تاریخ انتشار : یکشنبه 17 آذر 1398 - 18:57
هدفمند نبودن تشکلهای اقتصادی،آفت اقتصاد کشور

استان

مازندران با 24هزارکیلومترمربع وسعت و دارا بودن ظرفیتهای کم نظیر اقتصادی مانند گردشگری، صنعت و کشاورزی در تولید 14محصول کشاورزی رتبه نخست کشور، در جذب گردشگر با ورود بیش از15میلیون نفر،رتبه برتر و درتولید قطعات خودرو رتبه چهارم کشور را به خود اختصاص داده است.همچنین قرار گرفتن درمسیر اقتصادی شمال- جنوب، دارا بودن 3 بندرفریدونکنار، نوشهر وامیرآباد بهشهر و3 فرودگاه دشت ناز، نوشهرو رامسر از دیگر مزیتها و فرصتهای اقتصادی  این استان به شمار می رود.

 اما با وجود این ظرفیتها و فرصتها، مازندران سالهاست از کمبود وحتی نبود سرمایه گذاری های کلان اقتصادی برای اجرای طرحهای این بخش ورونق اقتصادی رنج می برد. 

در مازندران 3 هزار و 500 واحد تولیدی صنعتی فعالیت دارند که مهمترین مشکلات این واحدهای تولیدی استان را می توان نقدینگی، تامین اجتماعی، موانع بانکی و بالا بودن معوقات بانکی مالیات دانست.

رئیس خانه صنعت ومعدن مازندران با حضور در دفتر پایگاه خبری مردم گرا به بیان مسائل و مشکلات اقتصادی تولیدکنندگان و صادرکنندگان استان پرداخت.

سیدمجتبی رضوی  گفت: مازندران دارای مزیتهای فراوان مانند داشتن مرز مشترک زمینی و دریایی با کشورهای همسایه و محلی برای ترانزیت صادرات کالا از استان به نقاط دیگر است امامتاسفانه در این زمینه زیاد توفیق نداشتیم چون بعد از انقلاب دولتها مصمم به صادرات نبودند وقسمت عمده صادرات و درآمد کشور از طریق نفت تامین میشد.

وی بیان کرد: اینکه ما با چه امکاناتی به چه جایگاهی رسیدیم مهم است برآورد؛ اینکه با چه سرمایه گذاری چه ماحصلی داشتیم در حوزه صادرات غیرنفتی ظرفیت  و پتانسیل سرمایه ای  و پتانسیل نیروی انسانی ما بسیار بالاست حتی می توانیم به جای ترکیه رتبه20 اقتصاد را داشته باشیم ما توانایی اینکه رتبه خوبی دربحث تجارت داشته باشیم را داریم.

وی ادامه داد: دولتها بعد از انقلاب برای صادرات اهتمام نورزیدند  به همین دلیل سازمان مشخصی برای صادرات نداشتیم و همچنین بعدازانقلاب بخش خصوصی قدرتمندی نیز نداشتیم که در تصمیم سازی ها دخالت مستمر و مناسبی داشته باشد تا دولت را برای  برای صادرات  مجاب و برای ریل گذاری فضا را مهیا کند

و کارآفرینان بزرگ دوران گذشته حذف کردند یک طبقه جدیدی بعداز جنگ ایجاد شد شکل غیراصیل که با رانت بالا آمدند و قسمتی از سرمایه کشور را به تملک درآورد و کار مثبتی انجام نداد و یک

بخش دیگر بخش اصیل بود که متاسفانه زیاد در تصمیم گیری ها دخالت داده نمی شوند در نتیجه به این دلیل  صادرات قدرتمند موفق نبودیم.

رئیس خانه صنعت گفت: در مازندران نیز تشکل های بخش خصوصی در زمینه تصمیم گیری ها و ریل گذاری قدرت ندارند که بتواند حامی دولت باشد و به گونه ای دولت را در اجرای وظایفش یاری رساند ونقش مهی داشته باشند دلیل این امر  نیز نیروی انسانی است باید بدانیم امروز حرف اول  را در دنیا نیروی انسانی می زند باید افراد اهل فن به درستی گماشته شوند اما متاسفانه هم در بخش دولتی و هم دربخش خصوصی افراد سرجای خود نیستند و این امر موجب شد عملا اهداف و استراتژی ها عملیاتی نشود.

این مسئول اقتصادی استان با بیان اینکه در مازندران نیز اهداف صادراتی باید  ابتدا کشورهای CIS بعد منطقه و غیره باشند گفت: مازندران به دلیل اینکه استانی کشاورزی معرفی شد از صنعت دور نگه داشته شد و با سختی و مشقت برای خودصنعت تعریف و ایجاد میکند

این وضعیت بیشتر واحدهای کوچک و متوسط هستند و این واحدهانمی توانند به تنهایی برای خود بازار بین المللی داشته باشند اینجاست که باید تشکلها 

یا تشکلهای صادراتی قوی تشکیل دهند و یا با شرکتهای توسعه صادرات قوی نیازهای بازار منطقه را بشناسند که تشکلهای بخش خصوصی و رایزنان اقتصادی دولت در این زمینه نقش مهمی دارند.

رضوی تصریح کرد: ما نفوذ قابل ملاحظه ای در بازار کشورهای همسایه نداریم استراتژی صادراتی کشور باید به گونه ای باشد که ما ابتدا کشورهای همسایه،منطقه آفریقایی و بعدکشورهای دیگر برای صادرات فکر کنیم زیرا الان کالای دست به نقدی نداریم تا بتوانیم صادرکنیم اما می توانیم با همین تولیدات  موادغذایی و  کالای صنعتی به ترکیه و کشورهای CIS صادر کنیم تا صادرات استان را به عدد قابل ملاحظه ای برساند.

رضوی تصریح کرد: پتانسیل های استان در حال گسترش است اگر سایت پایانه صادراتی گل و گیاه و پایانه صادراتی محصولات کشاورزی عملیاتی شوند ظرفیت صادراتی ما  را بسیار افزایش می یابد.

رضوی بیان کرد: هیات های تجاری زیادی وارد استان شدند یا از مازندران به دیگر کشورها اعزام شدند و تفاهم نامه های زیادی نیز در قالب خواهرخواندگی و برادرخواندگی امضا شد  از این ظرفیت استفاده نکردیم و متاسفانه ما سالهاست یک مدلی را تکرار می کنیم اما جواب نداد سالهاست هیات ها می روندو می آیند منطق بشری می گوید وقتی یک مدل جواب نداد یا باید کنار بگذاریم و یا از مدل دیگری استفاده کنیم ما با این مدل به افزایش صادرات نرسیدیم.

وی با بیان اینکه افراد که فاقد تخصص لازم هستند را بر سرکا می گذارند که ممکن است متعهد باشند اما تخصص کافی نداشته باشند

 افزود: دیپلماسی اقتصادی دردنیا سریع تر از دیپلماسی سیاسی پاسخ می دهد پس پتاتسیل  زیادی در اتاق بازرگانی نهفته است که می توان از آن  استفاده کرد و باید بخش روابط بین الملل اتاق فعال شود و بدانیم هرزمان و هر جا تجار پیشگام و پیش قدم شدند تنش کمتر بود زیرا تلاش می کنند با موضوعات و مشکلات کنار بیایند.

رئیس خانه صنعت مازندران درزمینه استفاده ازظرفیت نخبگان و فارغ التحصیلان دربحث صادرات خدمات مهندسی گفت : یکی از آفتهای امروز انفعال افراد در جامعه است  که حتی در نخبگان هم شیوع دارد

وی بیان کرد: ما در زمینه خدمات مهندسی جزء کشورهای پیشرو محسوب می شویم به عنوان مثال تاسال57 سدی که توسط متخصصان ایرانی ساخته شود نداریم اما اکنون سدهای فراوانی فاز مطالعاتی تا عملیاتی توسط متخصصان ساخته شد

تمام راههای کشور توسط متخصصان داخلی و شرکتهای راهسازی در حال ساخت و سازاست می توانیم این تخصص را در کشورهای حوزه CIS استفاده کنیم به عنوان مثال درکشور ازبکستان آپارتمان و برج سازی مانند قارچ در حال گسترش است که درتامین  مواد و مصالح و همچنین خدمات مهندسی آن می توانیم ورود پیدا کنیم اما متاسفتانه چون بدعمل کردیم بازار دست ترکیه و دیگر کشورها افتاد.

وی گفت: با توجه به کاهش درآمدهای دولت،دولت نمی تواند زیاد به بخش خصوصی کمک کند و خدمات ویژه دهد تنها کمکی که دولت می تواند داشته باشد این است که بسیاری از قوانین و بخش نامه های متفاوت و متناقض را اصلاح یا حذف کند و بدانیم  مهمترین  عاملی که در صادرات عمل کند خود بخش خصوصی است نه دولت.

رضوی افزود: بخش خصوصی توانایی فراوانی دارد بسیاری از کالای ماشین آلاتی و سرمایه ای تحریم هستیم اما علی رغم تحریم بخش خصوصی وارد می کند باید نیازسنجی ها در تشکلها  سنجیده شود و واردات را مدیریت کند.

وی با اشاره به اهمیت سرمایه گذاری گفت: سرمایه گذاران نمی دانند در چه زمینه ای سرمایه گذاری کنندگمرک و اتاق بازرگانی در یک فرآیند مشترک می توانند لیست کالاها  را  بیان کنند و انجمن های تخصصی در این زمینه فعال شوند.

رئیس خانه صنعت مازندران گفت: طبق فرمایش مقام معظم رهبری اقتصاد مقاومتی یعنی  اقتصادی درون زا با رویکردی برون گرا که با این امر می توانیم اقتصاد کشور هم دربحث واردات وهم صادرات مدیریت کنیم.

وی گفت: طبق فرمایش مقام معظم رهبری در جنگ اقتصادی فعلی تولید کنندگان سربازان جبهه اقتصادی هستند باید به درستی حمایت شوندنیاز است دولت فضا را برای تولیدکنندگان آماده کند و کاری به بخش خصوصی نداشته باشد چون بخش خصوصی همانند جریان آب راهش را انتخاب  و پیدا می کند.

وی افزود:  دولت در کمیسیون مجلس و کمیسیون تخصصی  از بخش خصوصی دعوت می کنند اما عملا خروجی خوبی ندارد زیرا تاثیرگذارنیست  ما مصوبات خوبی از دولت  داریم مثل بحث ماده 35و بند لام ماده 16 بودجه فعلی مصوبات خوبی جهت توسعه فضای کسب و کار و تسهیل پرداخت بدهکاران بحث خوبی است اما عمل نمی شودیا کسی عمل نمی کند.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

صفحه شخصی حاج منصورعلی(محسن) زارعی