عدم حمایت دولت از صادرکنندگان واقعی و کم کاری تولیدکنندگان در تولید محصولات با کیفیت صادرات محور علت اصلی پایین بودن سهم صادرات کالاهای غیر نفتی

متاسفانه سهم صادرات کالاهای غیر نفتی ما با توجه به بازار های خوبی که در کشورهای همسایه ما وجود دارد بسیار پایین بوده و نتوانستیم آنطور که انتظار بود ظاهر شویم البته این موضوع چند عامل دارد که مهمترین آن را میتوان به عدم حمایت درست دولت از صادرکنندگان واقعی و کم کاری تولیدکنندگان در تولید محصولات با کیفیت صادرات محور با بسته بندی مناسب می باشد که به جرات می توان گفت این موضوع یک آفت برای اقتصاد کشور ما به شمار میرود و در تحریم ها به راحتی اقتصاد ما را شکننده می کند.
کد خبر : 114
تاریخ انتشار : یکشنبه 17 آذر 1398 - 18:54
عدم حمایت دولت از صادرکنندگان واقعی و کم کاری تولیدکنندگان در تولید محصولات با کیفیت صادرات محور علت اصلی پایین بودن سهم صادرات کالاهای غیر نفتی

در میان تمام مسائل یک جامعه، اقتصاد به عنوان یکی از مهم ترین مسائل زندگی مطرح است. اقتصاد در تمام ابعاد یک جامعه(سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و …) از اهمیت بالایی برخوردار است، زیرا استقلال جامعه و قدرت مقاومت آن در مقابل حوادث طبیعی و اجتماعی، شکوه و عظمت یک جامعه در مقابل جوامع دیگر و ثبات سیاسی آن، بستگی به حل مشکلات و رفع کمبود های اقتصادی آن جامعه دارد.

همچنین، اقتصاد از حساسیت زیادی برخوردار است، بدین معنی که یک تصمیم گیری بجا و به موقع، در باره اموراقتصادی می تواند جامعه ای را به عظمت و ترقی بکشاند، در مقابل یک تصمیم نسنجیده و حساب نشده موجب شکست نه تنها در بعد اقتصادی بلکه در خیلی از زمینه ها خواهد شد.

با توجه به اهمیت اقتصاد و برنامه های کلان اقتصادی و تاثیرگذاری آن بر همه امور جامعه، درباره مهمترین امور مالی در بازار داخل و بین الملل و بورس با “ابولحسن معصومی” کارشناس این حوزه گفتگویی انجام داده ایم که ماحصل این گفتگو را در ذیل می خوانید.

در پاسخ به دلایل اهمیت بازارهای پولی و بورس برای تحولات اقتصادی، ابوالحسن معصومی کارشناس حوزه مالی و پولی گفت: بازار مالی به عنوان یک ابزار و قدرت اقتصادی تلقی می شود در دو بخش بازار مالی بورس و واسطه گری مانند بانکها  و موسسات تامین سرمایه می باشد و درصنعت متمول و به اقتصاد داخل وابسته و متصل است.

معصومی افزود:در زمینه تاثیرگذاری اقتصاد، اقتصاد ما کاملااقتصادی وابسته وغیر مستقل است لذا دربحث تنظیم بازار و دربحث نیازهای تولید واحدهای صنعتی ما به مواد اولیه تولیدی،تکنولوژی و یا ماشین آلات  به کشورهای وارداتی نیاز داریم اما در متغیرهای کلان اقتصادی مستقل هستیم.

 *مهمترین شرایط و تحولاتی که پس از دوران دفاع مقدس در حوزه های اقتصادی تجربه کردیم* 

معصومی با بیان اینکه دوران بعد از جنگ و تحولات مهم اقتصادی دنیا سنسورهای اقتصادی ما قادر نبودند مثل دیگرکشورهااز خود واکنش مثبت نشان دهند گفت: نخست باید بدانیم اثرگذاری اقتصاد جهانی بر اقتصاد داخلی چه میزان است واقتصاد ما چه میزان وابستگی به اقتصاد جهانی دارد،به طور مثال درحوزه بازار سهام و بازار مالی ،بورس جهانی ارتباطش با بورس داخلی چه میزان است آیا تغییرات بورس ما می تواند با تغییرات بورس جهانی یکنواخت وهمسو باشد طبیعتا پاسخ منفی است زیرا بورس ما داخلی بوده ،به بورس جهانی وصل نیستیم ،تغییرات اثرات مالی ما تابع شرایط سیاسی و مالی داخلی ماست و در یک سال اخیر بازار مالی به خصوص بازار بورس شاهد رشد بالای200درصد هستیم که ناشی از تغییرات سایر بخش های اقتصادی بود.

 *شرایط ما با توجه به وصل نبودن به بازارهای مالی دنیا و سهم صادرات صنعتی کشور*

متاسفانه سهم صادرات کالاهای غیر نفتی ما با توجه به بازار های خوبی که در کشورهای همسایه ما وجود دارد بسیار پایین بوده و نتوانستیم آنطور که انتظار بود ظاهر شویم البته این موضوع چند عامل دارد که مهمترین آن را میتوان به عدم حمایت درست دولت از صادرکنندگان واقعی و کم کاری تولیدکنندگان در تولید محصولات با کیفیت صادرات محور با بسته بندی مناسب می باشد که به جرات می توان گفت این موضوع یک آفت برای اقتصاد کشور ما به شمار میرود و در تحریم ها به راحتی اقتصاد ما را شکننده می کند.

این کارشناس اقتصادی افزود: در بخش تولیدات صنعتی همانطور که شاهد هستیم بخش بزرگی از تولیدات ما به صورت مونتاژی درکشور تولید میشوند که باید با دانش و توان فنی این کالاها بومی سازی شوند و با توجه به اثباتی که جوانان و متخصصین ما در حوزه های تکنولوژی از خود نشان داده اند ان شالله به زودی شاهد حذف مونتاژگرایی خواهیم بود و در کنار آن خودکفایی در آن بخشها را جشن خواهیم گرفت اما با اینحال در زمان حال متاسفانه حوزه واردات و صادرات ما  حوزه های برنامه محور نیستند و دستخوش تغییرات سیاسی و مدیریتی می باشد و این تغییرات به صورت مقطعی وپلکانی می شوند یک سری کالاهایی که تولیدات مشابه داخلی دارند به صورت بی رویه و بیشتر از نیاز وارد کشور می شوند و در نهایت کالای داخل  نیز روی دست تولید کننده ما می ماند و در نتیجه شاهد بی رغبتی در تولیدات داخلی را شاهد هستیم و این میشود که واردات ما از صادرات ما پیشی می گیرد

*عوامل موثر در رشد اقتصادی *

معصومی گفت:رشد اقتصادی تابع چندمتغیر است یکی از عوامل تاثیرگذار در رشد اقتصادی، رخ دادن سرمایه گذاری است و عامل اصلی ایجاد سرمایه گذاری نیز ثبات اقتصادی و ثبات تصمیم گیری است.اگر  اقتصاد دهه 60و 70 را مورد بررسی قرار دهیم یکی دوسال شاخص دو رقمی داشتیم و مابقی سالها کمتر  و چندین سال منفی داشتیم که دلیل اصلی آن به بی ثباتی درحوزه سیاستهای پولی  وارزی میرسد.سیاستهای ارزی نامناسب موجب می شود که سیاست پولی نتواند راهکار اصلی خودرا پیدا کند.

وی گفت: ازسال95 رشد اقتصادی در شیب منفی بود و دراین چند سال به دلیل محدودیت ها،سیاستهای ارزی و تحریم های اعمال شده نتوانستیم  ازظرفیت تولیدی خودمان استفاده کنیم وسیاست های پولی داخلی نیز تاثیرگذار است این سیاست منطبق بر سیاست گذاری بانک مرکزی به هدف کنترل تورم  و یا رشد اقتصادی می باشد.

* دوره پسا برجام * 

هدف گذاری 4سال اول  پسابرجام کنترل تورم و تک نرخی کردن تورم بود و آنجا که هدف گذاری تورم باشد سیاستهای پولی انقباظی و کنترل ، و آنجا که هدف گذاری تورم باشد بازار اعتباری و تولید است.

بخشهای اقتصادی ، خیلی از بانکها ، فعالان اقتصادی و موسسات از نقدینگی و سرمایه درگردش رنج می بردند زمانی  که رکود اقتصادی داشته باشیم نمی توانیم به رشد اقتصادی فکر کنیم.

 *اسناد بالادستی و تحولات اقتصادی * 

معصومی ادامه داد:ریشه و هدف تحقق رشد هشت درصدی در طول برنامه اول، دوم ،سوم چهارم ،پنجم، ششم و هفتم که در حال تدوین است این رقم پایه بود اما بعد از سال 69 رقم 5درصد هم فیکس نشد کمتر از5درصد هم تا منهای 5نوسان داشتیم ریشه این نابسامانی در عدم تحقق رشد اقتصادی مثبت به ثبات و امنیت اقتصادی بستگی دارد که امنیت سرمایه گذاری، امنیت تصمیم گیری، ثبات تصمیم گیری که دوجهت مختلف را نشان می دهد.

وی افزود:متاسفانه هنوز ما برنامه محور نشدیم.اگر اصول و اساس نظام مدیریتی اقتصادی در سطح کلان برپایه برنامه باشد.تحقق برنامه ها شاخص های کمی و کیفی برنامه ها  را در برگیرد  مشکلات رفع می شود اما چون برمبنای سلایق فردی اشخاص،رفتار حزبی،رفتار جریانی حاکم بر برنامه است  طبیعتا در چنین فضایی حوزه سرمایه گذاری مغفول می ماند و نباید انتظار رشد اقتصادی مثبت داشت.باید نظام حاکمیتی و سیاسی تصمیم بگیرند برنامه و چارچوب مدونی را در  دستور کار خود قرار دهند.

*افزایش نقدینگی و انتصابات سیاسی حوزه های اقتصادی در تنش های مالی و اقتصادی* 

 امروز بحران نقدینگی ریشه تمام مشکلات در تمام بخشهاست .همه اتفاقها ازسال 85به بعد اتفاق افتاد  درطول دو دهه گذشته اگر چنانچه نظام برنامه ریزی مبتنی بر نظام برنامه ای بود می توانستیم بسیاری از فعالیتهای اقتصادی را  در حوزه های مختلف نوسازی و بازسازی کنیم اما عملا به دلیل اینکه اقتصادو بانکهای ما سیاسی شد این اتفاق نیفتاد و بسیاری از تخصص و دانش تجربه موردتغییر و تحول در حوزه مدیریت بانکی بر اساس سلایق مدیریتی است و تخصص ، دانش وتجربه مورد توجه قرار نگرفت. درحوزه مدیریت کلان، دریک دهه اخیر بسیاری از مدیران بانکها عموما براساس سلایق سیاسی،جریانی حزبی جابجا شدند.

 *نرخ تورم در این باره چقدر تعیین کننده است؟ و برای کنترل چه باید کرد؟* 

بر اساس برخی آمارها، نرخ تورم این روزها 41درصد است چگونه میشود در یک جامعه تورم 40 درصد و بهره  بانکی 18درصد باشد. طبیعتا برای فعالان غیر اقتصادی ایجاد رانت می کند، نمونه فعالان غیراقتصادی فسادهای بانکی با چندین هزار میلیارد تومان است زیرا این فضا ، فضای اقتصادی نیست بلکه فضای رانتی است چون سیاسیت گذاری ها و برنامه ریزی ها نادرست است و متناسب با شرایط اقتصادی و متغیرهای اقتصادی نبود لذا زمینه رانت را ایجاد کردیم و باید بدانیم اثرات زمینه رانت 4سال بعد نمودار می شود.

*مهمترین ضعفها در توسعه صادرات * 

معصومی افزود:اینکه بیان می شود توسعه صادرات استان ما(مازندران) از یزد هم کمتر است بایدبدانیم ما در حوزه صادرات نمی توانیم مقام مقایسه ای بین مناطق داشته باشیم زیرا در بحث صادات دو نکته  کشورهای مورد هدف و نوع اقلام صادراتی دارای اهمیت هستند اگر این دو را مورد توجه قرار دهیم  بسیاری از مشکلات رفع می شوند.

همچنین بیشتر بازار صادراتی  ما را کشورهای مثل عراق ،افغانستان، چین ،امارات و کره جنوبی تشکیل می دهند و عمده  اقلام صادراتی ما به این کشورها میعانات گازی،پتروشیمی، فرش و صنایع دستی، می باشد حال باید ببینیم که وضعیت استان ما در تولید این محصولات در کجا قرار دارد و تولیدات صنعتی و معدنی ما چقدر توان صادراتی داریم؟

البته ما در حوزه کشاورزی پتانسیل بالایی برای صادرات به کشورهای همسایه خود از جمله کشورهای حاشیه خزر را داریم که متاسفانه بخاطر عدم سیاست گذاری درست و نبود حمایت کافی از تولید کننده و صادرکننده مغفول مانده است و امروز شاهد یکه تازی ترکیه در این بازار بزرگ می باشیم

* ظرفیتهای  بالقوه در مازندران برای توسعه صادرات * 

استان مازندران به عنوان کریدور شمال جنوب توان صادرات محصولات دیگر استانها را داشته و زیرساختهای حمل ونقل جاده ای، ریلی، زمینی دارای قابلیت و ظرفیتهای بالقوه برای صادرات می باشند که باید آن را به بالفعل درآوریم. از طرفی باید نیازسنجی ها واقع بینانه باشد که آیا کشورهای همسایه ظرفیت این حجم کالای صادراتی ما را دارند،متاسفانه نیاز بازار هدف ما هنوز به درستی تعریف نشده است که سیاست گذاری ها باید متناسب با شرایط اقتصادی  باشد.

 *نقش بانک و قوانین بانکداری در زمینه اقتصاد *

  این کارشناس اقتصادی افزود:اقتصاد ما بانک محور است  همه فعالیتهای امروزه درعرصه اقتصادی به واسطه حضور پررنگ نظام بانکی است.بانک عامل پرداخت و عامل جریان مبادلات می باشد.

بانک اکنون 3نقش اساسی در حوزه صادرات شامل نقل وانتقال وجوه،تضمین اسنادبانکی و تامین نیازهای واحدهای تولیدی برای امر صادرات را ایفا می کند لذا باید قوانین وبرنامه بودجه ای وجوه اداره شده و تضمین شده را تدوین نمایدتا بانکداری ما با بانکداری دنیا متفاوت نباشد 

در حال حاضر محل تامین منابع مالی واحدهای تولیدی ما از محل سپرده اشخاص است یعنی در واقع  از محل سپرده مردم به واحدهای اقتصادی تسهیلات پرداخت می شود نه ازمحل کمکهای دولت و وجوه اداره شده.

اگر چنانچه از محل منابع سپرده مردم تامین نقدینگی برای واحدهای تولیدی و واحدهای صنعتی انجام شود نرخش متفاوت است که برای تولیدکننده به صرفه نیست.

*حرف آخر* 

باید واحدهای اقتصادی را توانمند کنیم  دادن آگاهی های لازم ،آموزش، حمایتهای حقوقی، حمایتهای معنوی و حمایتهای مالی صورت گیرد.

 پیشنهاد دارم  برنامه ریزان و تصمیم سازان اولا هدفمند فعالیت کنند ،حجم صادرات،صادرکنندگان  و واردکنندگان واقعی را شناسایی کنند.افراد تابع شرایط اقتصادی زمان فعالیت کنند پالایش و سیاست گذاری درست از محل صندوق توسعه ملی  مبلغ مشخصی به عنوان وجوه اداره شده برای کالاهای خاص استفاده شود.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

صفحه شخصی حاج منصورعلی(محسن) زارعی